yangın algılama ve ihbar sistemleri
yangın algılama ve ihbar sistemleri

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

Binalarda, konutlarda, fabrikalarda, depolarda, hastanelerde veya alışveriş merkezlerinde, kimi zaman gündüz gözle görülemeyecek yerlerde, kimi zaman ise gece personel yokluğunda başlayabilecek yangınları, otomatik yangın söndürme sistemine ve ilgili personellere bildiren yangın algılama ve ihbar sistemleri bu mekanizmanın en önemli öğelerinden biridir. Aslında yangını söndürme işlemini başlatan tamamen bu sistemdir.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin ana görevi söndürme eyleminin başlatılmasıdır. Eş zamanlı olarak panonun başında görevli olan personele haber vermesi de diğer faydasıdır. Görevli personel eğitimli ise kendisi, eğitimli değil ise profesyonel ekipleri yangına müdahale etmesi için acil koduyla bildirir. Böylece otomatik yangın söndürme sistemleri çalışmaya başlarken, kapalı alandaki canlılar da ihbar sistemi sayesinde çalışan alarmlar ile canlarını kurtarmak için hamlede bulunurlar.

 

YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ NELERDİR

Yangından korunma ve yangını en az zararla atlatma konusunda çeşitli sektörlere özel söndürme türleri mevcut olsa da, müşterilerimizin büyük çoğunluğu söndürme sistemlerini aktif edecek yangın algılama sistemleri nelerdir, merak etmektedirler. Otomatik söndürme sistemleri içerisinde hangi tür yangın algılama sistemi kurulacağına mühendislerimiz karar vermektedir. Bu kararı maksimum koruma ve fayda ilkesinden hareketle almaktadırlar.

Temel olarak konvansiyonel ve adresli olarak iki türe ayrılan yangın algılama ve ihbar sistemleri, kendi içinde de alt başlıklara ayrılmaktadır. Bir takım detaylara göre farklılık gösteren bu türlerden konvansiyonel algılama sistemleri, bütüncül yaklaşımla küçük bir alanda faaliyet gösterir. Alevlenmenin olduğu noktayı bilemez ancak algılaması ve bildirmesi çok verimlidir.

Diğer yangın algılama sistemleri nelerdir bakacak olursak temel başlıkta adresli ihbar sistemini görürüz. Tek bir bakışla hakimiyetin sağlanamayacağı devasa alanlarda, alevlenmenin başladığı noktayı tam isabet bilen adresli algılama sistemlerinin diğer türleri; manuel ve otomatiktir.

Manuel adresleme teknolojisinde tüm birimler tek tek adreslendiği için oldukça zaman alıcıdır. Otomatik adresleme sistemi ise tüm birimlerin tek bir pano yardımı ile adreslenmesi ve kontrol edilmesi prensibi ile çalışır.

 

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik hükümleri ve TSE standartları çerçevesinde yangın alarm sistemleri nasıl çalışır net bir şekilde anlatılmaktadır. Ancak bizler yine de müşterilerimize yangın alarm sistemlerinin çalışma prensibini anlatıyoruz. Tüm yangın eğitimi kapsamında bu konuya da mutlaka temas ediyoruz.

Yangın alarm sistemleri nasıl çalışır konusunu uzmanlarımız ilgili personele anlatırken uygulamalı dersler de vermektedir. Yangın tatbikatını aratmayacak nitelikte ve ciddiyette verilen eğitimlerimiz sonucunda personelin öğrenme düzeyleri de ölçülmektedir; çünkü bu konu hayati önem taşımaktadır.

Adresli ve konvansiyonel çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Daha ekonomik olan konvansiyonel yangın alarm sistemleri küçük mekanlar için idealdir. Bu çalışma prensibine sahip alarm sistemi belirli bir noktaya özel belirti vermez ancak algılama konusunda oldukça başarılıdır. Adresli yangın alarm sistemleri ise birçok farklı birimden oluşmuş çok büyük mekanlar için idealdir. Yangının hangi noktada başladığını bildirir.

 

ADRESLİ YANGIN İHBAR SİSTEMİ MONTAJI

Konvansiyonel alarm sistemlerinden farklı çalışan adresli yangın ihbar sistemi montajı, alanında deneyim sahibi olan uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Firmamızın ücretsiz keşfinden sonra otomatik yangın söndürme imalatı tamamlandığında çeşitli kalite kontrolleri yapılmakta ve ondan sonra montaj kısmına geçilmektedir.

Adresli yangın ihbar sistemi montajı dikkatlice yapılması gereken ve sıfır hatayla çalışması gereken bir sistemdir. Büyük alanlarda kullanılan adresli yangın ihbar sistemleri, yangının başladığı noktayı santimetresine kadar bildirmeli ve söndürme ekiplerine tam anlamıyla yardımcı olmalıdır. Bu yüzden adresli yangın ihbar sistemi montajı, bir nevi istihbarat sağladığı için mükemmel bir şekilde tamamlanmalıdır.